ارتباط بین غذا و گروه خونی افراد

موضوع جنجال برانگیز، در مبحث تغذیه برای هر گروه خونی مختلف، برای اولین در سال ۱۹۹۶ توسط دکتر پیتر جی.آدامو در کتاب “رژیم غذایی مناسب برای بدن شما” مطرح گردید. این کتاب در زمان خود به طور شگفت آوری مورد استقبال مردم و جز پرفروش‌ترین کتاب‌های سال شد. دکتر پیتر، یک پزشک طب سنتی بود که در این کتاب مدعی شد، باید رژیم غذایی بر اساس گروه خونی ABO باشد. به گفته‌ی وی، هر نوع گروه خونی نشان دهنده‌ی ویژگی اجدادی آن افراد است، که رژیم غذایی لازم، برای رشد هر فرد را فراهم می‌کند.

در تعریف علمی گروه خونی آمده است که هر گروه خونی، دارای یک نشانه شیمیایی است که به آن آنتی ژن یا پادتن می‌گویند. امروزه، تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد، ارتباط تنگاتنگی بین گروه خونی افراد و احتمال ابتلا به بیماری‌های از قبیل مشکلات قلبی – عروقی، دیابت، سرطان، بیماری‌های خود ایمن، ام اس و آلرژی وجود دارد. از سوی دیگر، برخی از محققان معتقدند که نوع گروه خونی با رژیم غذایی مرتبط است. به عقیده این محققان، مصرف برخی از گروه‌های غذایی در افراد با گروه خونی خود مناسب‌تر و سازگارتر است. به این دلیل که دستگاه گوارش و هاضمه هر فرد، با توجه به گروه خونی، قادر به جذب و هضم برخی از غذاها نمی‌باشد، و ممکن است اختلال در سیستم گوارش منجر به عوارضی مانند تپش قلب، سندروم روده تحریک پذیر، زخم معده و روده،  خستگی، ضعف، فشار خون بالا و…. گردد.

متخصصان طب سنتی و تغذیه بر این باورند، که هر گروه خونی در زمان متفاوتی از تاریخ بشر تکامل یافته است. در نتیجه بهتر است، که هر کدام از ما بر اساس گروه خونی اجدادمان از رژیم غذایی آنها پیروی کنیم. در هر صورت، این متخصصان تاکید دارند که اگر غذاهایی را مصرف کنید که مطابق، سازگار و متناسب با گروه خونی خودتان هستند، هضم راحت‌تر، سلامت، شادابی و تناسب اندام را تجربه خواهید کرد. در ادامه نظر  شما را به ویژگی‌های هر گروه خونی و رژیم غذایی مناسب آن جلب می‌کنیم.

گروه خونی O

این گروه خونی، قدیمی‌ترین گروه خونی بشر است. اجداد افرادی که دارای گروه خونی O هستند، به لحاظ تاریخی اولین شکارچیان در روی زمین بوده اند. بنابراین، به این افراد توصیه می‌شود، در رژیم غذایی خود انواع گوشت و پروتئین را قرار دهند. اگر افراد با گروه خونی O، تنها به مصرف سبزیجات اکتفا کنند، به دلیل عدم تامین انرژی لازم، به خوردن تنقلات بی ارزش روی می‌آوردند، و در نتیجه، دچار مشکلاتی نظیر، دیابت و چاقی می‌گردند.

گروه خونی A

تکامل این گروه خونی کمی دیرتر از گروه خونی O اتفاق افتاده است. تکامل این گروه خونی به زمانی برمی‌گردد، که بشر برای اولین بار کشت و کشاورزی را آموخته و آن را جایگزین شکار می‌کند. بنابراین افراد با گروه خونی A نسبت به گروه خونی O به پروتئین کمتر و مصرف سبزیجات و غلات بیشتری احتیاج دارند.

گروه خونی B

خوشبختانه، با توجه به تعادلی که در این گروه خونی وجود دارد، افرادی که دارای گروه خونی B هستند، می‌توانند رژیم غذایی ترکیبی از گروه خونی A و O داشته باشند. تکامل این گروه خونی مربوط به زمانی است که بشر برای اکتشاف سرزمین‌های دیگر به سفر و مسافرت می‌پرداخته. بنابراین مزاج آنها با گوشت سبزیجات و غلات به طور متعادل سازگار است.

گروه خونی AB

و در نهایت، گروه خونی AB باید در رژیم غذایی خود ترکیبی از غذاهای هر دو گروه A و B را داشته باشند. بهترین غذاها برای این گروه خونی شامل: ماهی، سبزیجات، کربوهیدرات و غلات است. اما مصرف گوشت زیاد برای این افراد چندان توصیه نمی‌گردد.

برای مشاهده منو رستوران روی لینک آن کلیک کنید.

منتظر شما در رستوران کی اف سی هستیم، برای تماس با ما روی لینک آن کلیک کنید.